en - Výstava Britská Kolumbie

en -

Téměř tři týdny na přelomu léta a podzimu jsme se toulali městy i krásnou přírodou Britské Kolumbie a najeli více než 3500 km. Vybírali jsme si místa ne tolik známá, o to víc nás fascinovala.

V Britské Kolumbii jsme na přelomu srpna a září zažili všechna roční období. Jaro s rozkvetlými loukami i se zbytky sněhu, léto a jeho radovánky při koupání se v jezerech a potocích i plutí na kánoích nebo raftech po řekách a jezerech, všemi barvami hrající podzim i pro něj typické ranní mlhy a zimu se sněhem pokrytými vrcholky hor i její první sněhuláky. Viděli jsme velkoměsta, městečka i vesničky, hory, řeky a vodopády, jezera i divočinu, faunu i floru, ale nezapomněli jsme ani na kulturu.

Úžasný je vodopád Alexander Falls, který se objeví na Madeley Creek a padá v kaskádách ze 43 metrů a široký je 12 metrů. Pod ním už se potok pomalu ztrácí.

Jezero Kamloops se nám předvedlo ve své nejkrásnější podobě. Různá hloubka a slunce prosvítající kudrnatými mraky na hladině vyčarovaly nádherný melír. Jezero je 29 km dlouhé a široké 1,6 km. Největší hloubka je více než 152 metrů.

Lanovkami jsme se dostali až k vrcholkům Whistler Mountains, kde se prvně setkáváme se zimou. Vystoupali jsme do výšky 2182 m n. m. a setkali se zde s prvními sněhuláky. Odtud jsme se vydali unikátní lanovkou Peak 2 Peak, jejíž celková délka je 4,4 km a v nejvyšším bodě je 436 metrů nad zemí. Je držitelem světového rekordu za nejdelší volné rozpětí mezi stožáry, které činí 3,024 km na protější pohoří Blackcomb, kde jsme pochopili, proč se lokalitě říká Whistler. Pískání svišťů se nedalo přeslechnout.

Nebyli to ale jediní tvorové, kteří nás potěšili svou přítomností. Po návratu domů na nás před garáží čekal medvěd a další dny se nám procházel po zahradě. Několikrát jsme jeho kamarády viděli i na našich dalších cestách.